Alternatywne źródła finansowania: dobre pomysły na biznes często nie są realizowane z powodu braku kapitału potrzebnego do założenia i rozwoju biznesu. Znalezienie standardowych środków finansowania jest często poza zasięgiem młodych przedsiębiorców, banki nie chcą im pożyczać pieniędzy, nie mogą emitować obligacji, ale jednocześnie nie chcą pożyczać pieniędzy od nierzetelnych pożyczkodawców. W takich przypadkach nadal istnieje potrzeba znalezienia innych źródeł finansowania nowo powstałej działalności gospodarczej. Choć droga do nich bywa czasem wyboista i wyboista, warto spróbować, bo może to być jedyna szansa na osiągnięcie celu.
Anioł Biznesu
Fundusze na założenie i rozpoczęcie działalności gospodarczej można uzyskać od zamożnych osób zwanych aniołami biznesu. Nazwa wzięła się stąd, że w dobrej wierze finansują bardzo wymagające projekty inwestycyjne, często nawet nie spodziewając się wysokich zysków. Oczywiście jako inwestorzy mają prawo do udziału w zyskach, ale z drugiej strony doskonale zdają sobie sprawę, że biznes niekoniecznie przyniesie oczekiwane zwroty w ciągu pierwszych kilku lat. Jednak pozyskanie środków od aniołów biznesu nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim inwestycja, którą chcemy przeprowadzić, musi ich zainteresować. Dobrze też, jeśli ma np. pozytywne konotacje społeczne. Wiele razy projekty, które przynoszą korzyści większej liczbie osób, nie są realizowane, ponieważ mogą nie być zbyt opłacalne. Ponadto aniołowie biznesu finansują innowacyjne rozwiązania, które nie są doceniane przez banki ani społeczeństwo, podając w wątpliwość ich skuteczność. Jednak aniołowie biznesu zdają sobie sprawę, że bez innowacji świat nigdy nie pójdzie do przodu. Niestety takie projekty wymagają znacznych nakładów finansowych. Finansowanie inwestycji aniołów biznesu jest jak wpadnięcie na świetny pomysł i posiadanie odpowiedniego kapitału na jego sfinansowanie.
Pożyczka unijna

UE jest gotowa finansować projekty, których celem jest m.in. tworzenie nowych miejsc pracy. Specyfiką pożyczek unijnych jest to, że można je nawet całkowicie umorzyć. Ponadto ich wysokość może znacznie pomóc w realizacji planu, jednak uzyskanie pożyczek unijnych nie jest sprawą prostą. Najpierw należy złożyć odpowiedni wniosek, zwykle w Urzędzie Pracy. Osoby bezrobotne, które nie prowadzą działalności gospodarczej mogą ubiegać się o pożyczki unijne. We wniosku należy szczegółowo określić cel pożyczki unijnej. Jego cel zależy w dużej mierze od planu, który go przyznaje, ale zwykle obejmuje koszt zakupu sprzętu do prowadzenia działalności lub innych niezbędnych materiałów. Nie może jednak finansować podatków, składek na ubezpieczenie społeczne ani innych powtarzających się wydatków, takich jak pensje pracowników. Pożyczki unijne będą wypłacane po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Zazwyczaj jednak unijne pożyczki udzielane są tylko na określone profile działalności, co oznacza, że nie każdy może się o nie ubiegać. Trzeba też rozliczyć pożyczkę unijną, czyli pokazać, na co wydano pieniądze. Można to zrobić za pomocą paragonu lub faktury. Pożyczki unijne będą musiały być spłacane w miarę upływu czasu, ale czasami można je umorzyć, na przykład jeśli stworzymy wystarczającą liczbę nowych miejsc pracy. Pożyczki muszą być spłacane terminowo, w przeciwnym razie będziesz musiał zapłacić odsetki karne.
Wsparcie dla bezrobotnych
Osoby bezrobotne aktywnie poszukujące nowej pracy mogą ubiegać się o dotacje na rozpoczęcie działalności. W przeciwieństwie do pożyczek unijnych, takie wsparcie jest bezzwrotne, chyba że nie spełnimy warunków zawartych w umowie. Po pierwsze, działalność gospodarcza musi trwać co najmniej rok. Ponadto kwota pomocy nie może być przeznaczona na bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a jedynie na inwestycje. Kwota udzielonego wsparcia nie jest zbyt wysoka, do 33 000 zł. Jeśli jednak dysponujemy własnymi środkami, które pomogą nam rozpocząć działalność gospodarczą, warto wziąć tę bezzwrotną pożyczkę. Co więcej, otrzymanie wsparcia dla bezrobotnych nie oznacza rezygnacji z innych form finansowania działalności. Zamiast tego wsparcie samo w sobie, jak sama nazwa wskazuje, jest tylko pomocą, a nie głównym źródłem finansowania. Oczywiście wypłacona kwota musi zostać rozliczona w taki sposób, aby urząd pracy miał pewność, że wydatkowane środki były przeznaczone na ten cel. Przydadzą się więc różnego rodzaju paragony, faktury czy umowy. Wielką zaletą tego wsparcia jest to, że nie jest wymagana żadna dodatkowa praca – możemy pracować dla siebie. Celem programu jest zmniejszenie bezrobocia i wspieranie przedsiębiorczości, nawet osoby bezrobotnej.