Badania geotechniczne gruntu co to jest? Badania geotechniczne gruntu wykonuje się, aby ustalić wodno-gruntowe warunki posadowienia obiektów budowlanych. W przeciwieństwie do geologii złożowej zajmują się sprawdzaniem gruntów przeznaczonych pod budowę. Badania złożowe opierają się zatem na zagadnieniach, które służą dalszym pracom budowlanym.
Na jakie pytania odpowiadają badania geotechniczne?
Badania geotechniczne pozwalają uzyskać informacje na temat rodzaju gruntów, który znajduje się na danym obszarze. Podobieństwem do geologii kopalin może być to, że tego rodzaju badania określają także, na jakiej głębokości znajdują się warstwy gruntu, w tym warstwa nośna. Ponadto określają, jaki jest poziom wód gruntowych oraz jego wahania. Udzielają także odpowiedzi na pytania czy na określonym obszarze mogą powstać budynki. Ponadto jakiego wymagają fundamentowania, aby konstrukcja była bezpieczna w użytkowaniu i stabilna. Nie wykonuje się natomiast poszukiwania złóż surowców mineralnych. Przepisy geologiczne jasno określają przebieg badań. W tym celu należy wykonać przynajmniej 3 otwory badawcze, których głębokość wynosi minimum 2 m poniżej przewidywanego poziomu posadowienia fundamentów. Z wykonanych odwiertów pobiera się próbki gruntu oraz wody-jeśli istnieje taka konieczność, dalej poddawane są badaniom laboratoryjnym. W przypadku gruntów niespoistych geolog wykonuje także sondowanie.
Najlepsze usługi:
W jakim celu wykonuje się badanie geotechniczne gruntu?
Rezultatem badania geotechnicznego jest opinia geotechniczna, która obejmuje część graficzną oraz opisową, w której znajdują się wnioski. Wnioski stanowią najważniejszą część raportu, ponieważ pozwalają określić prawidłowe fundamentowanie. Opinia geotechniczna jest dla projektanta bazą do wskazania kategorii geotechnicznej budynku. Pierwsza kategoria geotechniczna to najczęściej jedno- i dwukondygnacyjne domy jednorodzinne oraz budynki gospodarcze. Natomiast w drugiej kategorii znajdują się zwykle konstrukcje o skomplikowanych warunkach wodno-gruntowych.
Jakie wyróżniamy praktyczne aspekty badania geotechnicznego gruntu?

Badania geotechniczne wykonuje się przede wszystkim w celu uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. W niektórych przypadkach urzędnicy mogą jednak inaczej interpretować obowiązujące przepisy prawa. W związku z tym nie wymagają opinii o warunkach wodno-gruntowych. Niemniej, geolodzy zachęcają do wykonywania takich badań. Motywują to kilkoma przykładami. Po pierwsze badania są podstawą wyboru właściwej technologii fundamentowania, która gwarantuje bezpieczne i komfortowe użytkowanie budynku przez długie lata. Dobór odpowiedniego rozwiązania pozwala również uniknąć negatywnych konsekwencji: pękających ścian, nierównego osiadania fundamentów, a nawet katastrofy budowlanej. Po drugie omawiane badania są szczególnie istotne w przypadku budynku z podpiwniczeniem. Pozwalają przewidywać, czy po zakończeniu budowy wystąpią problemy z gromadzeniem się wody w piwnicy. Jeśli istnieje takie prawdopodobieństwo, można wprowadzić kluczowe zmiany w projekcie. Drugą opcją jest całkowita rezygnacja z podpiwniczenia, szczególnie gdy koszty przewyższają potencjalne zyski. Badania pozwalają też ocenić poziom wód gruntowych i ich czasowe wahania. W sytuacji, gdy fundamenty będą miały stały kontakt z wodą, umożliwiają dopasowanie optymalnego typu izolacji lub wskazują na wykonanie wyższego posadowienia budynku. W ten sposób można uniknąć lub ograniczyć ryzyko zawilgocenia murów. Ponadto badania pomagają właściwie zabezpieczyć konstrukcję przed wodą opadową, aby uniknąć ryzyka kałuż i podtopień. Pomagają także ustalić optymalne warunki montażu przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba. Umożliwiają wskazanie punktów zalegania słabych gruntów, które pojawiają się szczególnie na działkach budowlanych znajdujących się w obszarach miejskich. Badanie geotechniczne przeprowadzone jeszcze przed zakupem ziemi, jeśli wykrywa wady, może być znaczącym argumentem podczas negocjacji ceny lub podstawą do odwołania ich.
Ile kosztują i trwają badania geotechniczne gruntu?
Podstawowe badanie geotechniczne kosztuje około 1000 do 1500 zł. Ceny nie są jednak wszędzie takie same. Pierwszym warunkiem różnicującym jest głębokość i liczba odwiertów. Cena jest również wyższa, jeśli w planie budynku jest piwnica. Cenę podwyższa także dodatkowe badanie pH wody, ponieważ uwzględnia pracę laboratorium. A ile czasu zajmuje badanie geotechniczne? Jeśli uwzględnia wyłącznie wykonanie odwiertów, to zajmuje nie więcej niż kilka godzin. Sytuacja komplikuje się, gdy występują podtopienia. Zwykle należy wtedy badania powtórzyć w innym czasie. Pozwala to ustalić wahania poziomu wód, zmienne w różnych porach roku. Na podstawie dokonanych pomiarów i danych zgromadzonych w terenie oraz materiałów archiwalnych opracowywana jest opinia geotechniczna. Zajmuje to około dwóch tygodni.
Podsumowując, geolog górniczy zajmuje się między innymi poszukiwaniem złóż, co stanowi istotny punkt sprawnego funkcjonowania kopalni. Z kolei badania geotechniczne pozwalają usprawniać przebieg prac budowlanych.