Cellulit – powszechny problem kobiet jest chętnie opisywany na łamach kobiecej prasy. Jest tak powszechnym problemem kobiet, że nie stanowi już tematu tabu – panie rozmawiają o nim nawet przy kawie. Wbrew powszechnej opinii nie dotyczy jedynie osób z nadwagą i nie jest jedynie estetyczną niedoskonałością skóry. Cellulit to prawdziwe utrapienie kobiet. Jedną z jego głównych przyczyn jest nadmiar estrogenów, dlatego raczej nie zdarza się u mężczyzn. Stanowi także problem zdrowotny i dlatego należy podjąć z nim walkę od razu po zauważeniu pierwszych objawów.
Przyczyny cellulitu
Przyczyn tej zmiany jest sporo. Nieprawdą jest, że cellulit to problem jedynie kobiet z nadwagą. Szczupłe panie także zmagają się z tym kłopotem. Może pojawić się na piersiach, brzuchu i udach. Cellulit to inaczej „skórka pomarańczowa”, czyli nieprawidłowo rozmieszczona tkanka tłuszczowa, która współistnieje ze zmianami o charakterze obrzęku i włóknienia w obrębie tkanki podskórnej. Naukowcy spierają się, czy cellulit można uznać za chorobę, czy też za specyficzną zmianę o charakterze fizjologicznym.
Lekarze uważają, że cellulit to skutek braku równowagi pomiędzy poziomem estrogenów i progesteronu skutkuje skłonnością do zatrzymywania wody w organizmie. Cellulit może być spowodowany zaburzeniami mikrokrążenia, w wyniku których toksyny nie są odprowadzane w sposób efektywny i gromadzą się w tkance łącznej oraz zastojami żylnymi i zwiększoną przepuszczalnością naczyń krwionośnych. W konsekwencji powstają obrzęki. Okolicznościami sprzyjającymi dla tworzenia się cellulitu są także zaburzenia w funkcjonowaniu układu limfatycznego i uwarunkowania genetyczne.
Ryzyko powstania cellulitu jest większe w przypadku osób prowadzących niehigieniczny tryb życia: zła dieta i brak ruchu. Kobiety naturalnie mają więcej tkanki tłuszczowej w warstwie podskórnej niż mężczyźni, więc ryzyko cellulitu jest wyższe niż u panów. Do przyczyn cellulitu zalicza się także palenie papierosów, noszenie zbyt obcisłych ubrań oraz butów na wysokich obcasach. Kolejną przyczyną cellulitu jest skrzywienie kręgosłupa, które zaburza krążenie w nogach. Cellulitowi sprzyja przetworzona żywność, np.: napoje gazowane, nadmiar soli oraz nafaszerowane antybiotykami mięso (tani drób).
Rodzaje i stopnie cellulitu

Wyróżnia się kilka typów tego defektu: tłuszczowy, wodny i cyrkulacyjny. Przyczyną cellulitu tłuszczowego jest nadmiar komórek tłuszczowych, które mogą pojawić się na skutek zwiększenia wagi. Lipy formułują wtedy grudki, które naciskają na naczynka, przez co toksyny nie mogą być z tkanek odprowadzane. Zalegając powodują dalszy rozrost lipidów.
Z kolei przyczyną cellulitu wodnego są problemy z krążeniem krwi i limfy. Wynikają z siedzącego lub stojącego trybu pracy. W tkankach zatrzymywana jest woda i toksyny, co powoduje przyrost lipidów i powstanie nierówności. Cellulit cyrkulacyjny to połączenie cellulitu wodnego i tłuszczowego. Jego przyczyną jest nagły wzrost wagi, który może spowodować kłopoty z mikrokrążeniem.
Wyróżnia się kilka stopni tej dolegliwości. W pierwszym etapie cellulit widoczny jest tylko, gdy chwycimy fałd skóry w palce i go naciśniemy. Niestety, nie każdy potrafi go zauważyć na tym etapie i podjąć walkę z tym nieładnym defektem. W drugim stopniu efekt jest widoczny w pewnych sytuacjach, np.: podczas siedzenia na twardym krześle. Ludzie, choć zauważają problem, ignorują sprawę, że uważając, że przypadłość sama ustąpi, skoro nie jest widoczna przez cały czas. Zdaniem specjalistów, drugi stopień cellulitu, to najwyższy czas, aby zacząć działać i usuwać problem. Przy trzecim stopniu cellulit jest widoczny przez cały czas, a pozbycie się przypadłości jest bardzo trudne.
Stan chorobowy
Im wyższy stopień cellulitu, tym gorzej wyglądają jego posiadaczki. W pewnym momencie cellulit przestaje być jedynie defektem kosmetycznym, a staje się problemem zdrowotnym. Zaawansowane stadium połączone z nadwagą pozwala uznać cellulit za chorobę. Trzeba pamiętać, że cellulit jest powiązany z tłuszczem i rozrasta się wraz ze zwiększającą się ilością tkanki tłuszczowej. Grudki widoczne pod skórą to powiększone adipocyty -(rodzaj komórek tłuszczowych). Kiedy się powiększają, zaczynają uciskać naczynia krwionośne i limfatyczne znajdujące się w sąsiedztwie. Pogarsza to krążenie i przemianę materii w komórkach. Słabiej przyswajany jest tlen i składniki odżywcze oraz wolniej usuwane są toksyny. Medycy opisują cellulit jako nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Dochodzi do obrzęku prowadzącego do problemów z ukrwieniem.
Cellulitowi zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż go leczyć. Nie na wszystkie czynniki mamy wpływ. Niehigieniczny tryb życia, noszenie butów na wysokich obcasach i obcisłych ubrań, brak ruchu to powody zależne od człowieka. Zmiana stylu życia, postawienie na wygodę i umilenie czasu spacerem ułatwia zapobieganie temu defektowi. Cellulit wygląda nieestetycznie, sprawia, że kobiety wstydzą się chodzić w spódnicach, więc już po zauważeniu pierwszych sygnałów na skórze, warto podjąć odpowiednie działania.