Co to jest depilacja laserowa? Depilacja laserowa zyskała w ostatnich latach ogromną popularność jako metoda trwałego usuwania owłosienia. Jej wykonaniem zajmuje się wykwalifikowana kosmetyczka lub kosmetolog w salonie kosmetycznym. W czasie zabiegu używa specjalnego sprzętu. Jak dokładnie wygląda zabieg?
Czym jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to alternatywa dla tradycyjnej, mechanicznej depilacji z użyciem depilatora, zwykłej maszynki do golenia lub wosku. Do zabiegu depilacji laserowej kosmetyczka używa lasera, który wytwarza wiązkę światła niszczącą włoski. Czasami dzieje się to również poprzez wychwycenie melaniny, która odpowiada za ciemny kolor włosków. Melanina absorbuje światło lasera, podgrzewa się, czego skutkiem jest nieodwracalne uszkodzenie włosa.
Właśnie dzięki temu zabieg depilacji można określić jako trwały sposób na wyeliminowanie włosków. Poza fotodepilacją to najskuteczniejsza metoda, by usunąć niepożądane owłosienie z różnych części ciała. Choć zabieg najlepiej wykonać w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, to coraz częściej można go również przeprowadzić w warunkach domowych. Wszystko za sprawą depilatorów dostępnych w regularnej sprzedaży.
Jakie są rodzaje depilacji laserowej?
Salony medycyny estetycznej lub salony kosmetyczne oferują różne oferty depilacji laserowej. Zwykle jednak dostępne następujące:
- depilacja metodą IPL (intensywna terapia pulsacyjnym światłem) w rzeczywistości nie jest laserem. Niemniej, wykorzystując światło, stanowi jeden z powszechniej używanych sposobów na usuwanie niechcianego owłosienia. W czasie gdy, lasery emitują pojedynczą wiązkę światła, IPL emituje ich całe spektrum. Może być jednak mniej skuteczny niż laser, dlatego znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku jasnych włosów,
- depilacja Light Sheer Desire. Metoda polega na selektywnej fototermolizie skierowanej na mieszek włosowy. Emitowane światło lasera, jest pochłaniane częściowo przez struktury mieszka włosowego, który ma melaninę. W dalszej kolejności zamieniane jest na ciepło, które doprowadza do zniszczenia części włosa odpowiadających za jego wzrost. W ten sposób dochodzi do trwałej utraty włosa i zniszczenia mieszka. Najlepiej przeprowadzić zabieg wtedy, gdy włos znajduje się w fazie aktywnego wzrostu (anagen). Wiązka wytwarzana przez laser wnika 2 mm w głąb skóry, dlatego jest bezpieczna dla skóry. W jakich przypadkach można stosować tę technologię? Po pierwsze do usuwania owłosienia w celach estetycznych. Po drugie do usuwania włosów, których nadmiar wynika z zaburzeń hormonalnych. Po trzecie w leczeniu stanów zapalnych mieszków włosowych.
Depilacja laserowa – jakie miejsca można depilować?
Zabieg depilacji laserowej jest nieinwazyjny, dlatego można go wykonać niemal na każdej części ciała. Najczęściej depilowane są nogi, pachy, ręce, okolice bikini i twarz. Depilacji poddają się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni, którzy dodatkowo decydują się na usunięcie owłosienia z pleców, brzucha i torsu. Czy efektywność zabiegu zawsze jest taka sama? Na skuteczność depilacji wpływ ma kilka czynników. Najlepsze efekty można osiągnąć u osób z jasną karnacją i ciemnymi włosami. Dzieje się tak, ponieważ kontrast pigmentu ułatwia laserowi celne skierowanie się na włosy, podrażnienie cebulki włosowej i jej uszkodzenie. Natomiast osoby o ciemnej karnacji i jasnych włosach potrzebują zwykle powtarzania zabiegu. Często też pojawiają się u nich odrastające włoski.
Depilacja laserowa – jak przebiega zabieg?

Aby zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych, przed wykonaniem zabiegu kosmetolog powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad. W jego trakcie specjalista ocenia stan skóry i jej typ, a także rodzaj, kolor oraz grubość włosów. Dzięki temu kosmetolog może dopasować optymalne parametry lasera, by skutecznie usunąć niechciane owłosienie. Przed użyciem lasera na całą skórę, zaleca się wykonanie testu na niewielkim odcinku skóry. W ten sposób specjalista oceni czy nie pojawi się reakcja alergiczna.
Zabieg depilacji laserowej może być bolesny, co uzależnione jest od indywidualnego progu bólu. W związku z tym przed zabiegiem wykonywane jest znieczulenie miejscowe, które polega na nacieraniu skóry za pomocą maści lub kremu znieczulającego. Ponadto kosmetolog schładza obszar zabiegowy. W czasie zabiegu specjalista naświetla obszar skóry owłosionej za pomocą wiązki światła laserowego., W zależności od obszaru zabiegowego miejsce może być naświetlane od kilku minut do nawet kilku godzin łącznie.
Po zabiegu skóra jest często zaczerwieniona, podrażniona i może występować lekki obrzęk. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, zaleca się powtarzanie zabiegu. Najlepiej powtórzyć sesję od 3 do 10 razy, jednak przerwa między nimi powinna wynosić przynajmniej 3 tygodnie. Efekty zabiegu uzależnione są przede wszystkim od rodzaju i grubości włosa. Znaczenie ma także kolor skóry. Najlepsze efekty można osiągnąć u osób, które mają ciemne włosy i jasną karnację. Po zakończeniu serii zabiegów, zaleca się sesję przypominającą raz w roku.