Firma w restrukturyzacji a prawa pracownika to temat trudny dla obydwu stron. Restrukturyzacja firmy niekoniecznie oznacza redukcję. Jednak w niektórych przypadkach nie da się uniknąć zmniejszenia liczby pracowników. Jeśli pracodawca zmniejsza zatrudnienie poprzez restrukturyzację, nadal musi postępować zgodnie ze standardowym procesem. Restrukturyzacja może być wykorzystana do stymulowania wzrostu lub jako sposób radzenia sobie z trudnościami finansowymi.
Bez względu na przyczynę zwykle wiąże się z likwidacją stanowisk pracy i ograniczeniem zatrudnienia. Jednak restrukturyzacja powinna przebiegać z poszanowaniem prawa pracownika. Co to oznacza dla zatrudnionych? Podejmowane działania muszą być zgodne z przepisów kodeksu pracy, który gwarantuje pracownikom ochronę przed zwolnieniem za wypowiedzeniem umowy o pracę.
Firma w restrukturyzacji a prawa pracownika – przyczyny procesu
Powody, dla których firma może zdecydować się na restrukturyzację, obejmują:
- Redukcja kosztów
- Fuzja z inną firmą
- Zmniejszanie lub konsolidacja zadłużenia
- Wprowadzenie nowego produktu lub usługi.
Nie wszystkie z powyższych powodów oznaczają zwolnienia pracowników. Jednak w niektórych przypadkach jest to nadal konieczny środek. Zazwyczaj powody sprowadzają się do jednego: oszczędzania pieniędzy. Przed zwolnieniem pracodawca musi zaplanować proces restrukturyzacji (korzystając z harmonogramów i planów). Następnie powinien spojrzeć na schemat organizacyjny, który pomoże zidentyfikować wszystkie kluczowe stanowiska i obowiązki w całej firmie, a także obszary z niedoborem lub odwrotnie, z nadmiarem personelu. Po pierwsze, jeśli to możliwe, trzeba minimalizować potrzebę zwalniania pracowników poprzez:
- Ograniczenia dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych
- Reorganizacja pracy
- Redukcja personelu tymczasowego.
Następnie trzeba skonsultować się z pracownikami, przedstawić swoje sugestie. Podać przyczyny restrukturyzacji, zrobić listę pracowników zagrożonych zwolnieniem.
Firma w restrukturyzacji a prawa pracownika – zasady rozwiązania umowy o pracę
Kodeks pracy gwarantuje pracownikom ochronę przez zwolnieniem poprzez rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Jednak jest możliwe rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, w przypadku jej zakończenia lub za porozumieniem stron. Pracodawca ma możliwość wypowiedzenia umowy o pracę zatrudnionym, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do emerytury. Może również tego dokonać w czasie urlopu albo w czasie innej nieobecności usprawiedliwionej. W przypadku restrukturyzacji firmy pracodawca może skrócić 3 miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę do 1 miesiąca. Jednak pracownikowi przysługuje wypłata odszkodowania za pozostały okres czasu. W przypadku umów cywilnoprawnych umowa o pacę może być rozwiązana z 2 tygodniowym wypowiedzeniem. Umowa może być rozwiązana z kobietami w ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego. Gdy firma jest w restrukturyzacji pracodawca przygotowując wypowiedzenia powinien zawrzeć w nich podstawową przyczynę likwidowania stanowisk pracy. Również ważne jest, podanie czym się kierował zwalniając danego pracownika.
Zobacz również:
- kancelaria upadłość konsumencka Wrocław https://klimkowski-kancelaria.pl/264/upadlosc-konsumencka-wroclaw
- upadłość konsumencka Trójmiasto https://klimkowski-kancelaria.pl/10/prawo-upadlosciowe-i-restrukturyzacyjne
Procedury wprowadzanie w firmie w restrukturyzacji
Nie zawsze restrukturyzacja w firmie kończy się zwolnieniami grupowymi, zdarza się, że procedura ogranicza się do zawieszenia rekrutacji. W takiej sytuacji zatrudnieni pracownicy wykonują więcej zadań otrzymując pensję w takiej samej wysokości jednak pracodawca nie dokonuje redukcji etatów i zwolnień. To rozwiązanie nie jest uważane za odpowiednie, ponieważ pracownicy są zmęczeni a co za tym idzie mniej wydajni. Również firma wskutek tego uzyskuje mniejsze dochody. Doraźnym rozwiązaniem jest również wprowadzenie elastycznego czasu pracy, gdy w określonym sezonie jest zwiększana lub zmniejszana liczba zatrudnionych.
Restrukturyzacja firmy a uprawnienia pracowników
W wyniku restrukturyzacji firmy pracownikom przysługuje odprawa – ustawa z dnia 13 marca 2003 rok. W przypadku zatrudniania przynajmniej 20 pracowników, restrukturyzacja firmy będzie podstawą rozwiązania umowy o pracę z przyczyn, które nie dotyczą pracowników. Również nie będzie miało znaczenia czy zwolnienia będą odbywały się w indywidualnie czy w trybie grupowym.
Pracownik, z którym zostanie rozwiązana umowa o pracę uzyska odprawę pieniężną w wysokości:
- 1-miesięczne wynagrodzenie dla pracowników zatrudnionych na czas, co najmniej 2 lat (jeden pracodawca)
- 2- miesięczne wynagrodzenie dla pracowników zatrudnionych na okres czasu od 2 do 8 lat (jeden pracodawca)
- 3- miesięczne wynagrodzenie dla pracowników zatrudnionych ponad 8 lat (jeden pracodawca).
Wszystkie działania podejmowane przez pracodawcę są nadzorowane przez zarządcę oraz sędziego komisarza. W czasie restrukturyzacji firmy pracodawca może dokonywać redukcji zatrudnienia na zasadach, jakie przewiduje kodeks pracy, ponieważ może ona zakładać, że ograniczenie ilości stanowisk pracy należy do narzędzi naprawczych. Wynika z tego, że efekty restrukturyzacji firmy wynikają nie tylko bezpośrednio z przepisów prawa, ale również są skutkiem związanym z rozpoczętym procesem restrukturyzacji. Jeżeli nie zostaną zabezpieczone zobowiązania pracownicze, mają oni możliwość otrzymania wsparcia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.