Jak odliczyć od podatku wydatki na fotowoltaikę? Fotowoltaika staje się w Polsce coraz popularniejsza. Nie tylko daje możliwość zredukowania kosztów za energię elektryczną, ale także czyni nas bardziej ekologicznymi ludźmi. Choć wydatki na fotowoltaikę nie są małe, istnieje możliwość odliczenia przynajmniej części z nich od podatku. W jaki sposób można to zrobić i kiedy jest na to najlepszy moment?
Odliczenie dla osób fizycznych

Dzięki wprowadzonej niedawno uldze termomodernizacyjnej istnieje możliwość odliczenia od podatku dochodowego wydatków na fotowoltaikę. Ulga ta dotyczy jedynie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nie możemy więc odliczyć wydatków na fotowoltaikę, gdy jej nabywcą jest firma. Nie ma tu znaczenia, czy jest ona płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czy od osób prawnych. Dzięki fotowoltaice mamy możliwość odliczenia aż 53 tysięcy złotych od podatku. Możemy tego dokonać w ciągu 5 lat od końca roku, w którym dokonano pierwszego zakupu związanego z fotowoltaiką. Choć cena fotowoltaiki często jest o wiele wyższa, niż wspomniane 53 tysięcy, jest to i tak stosunkowo duża ulga. Odliczenia należy dokonać w rocznej deklaracji podatkowej. Kiedy najlepiej jest to zrobić? Otóż wtedy, gdy mamy do zapłacenia podatek. Możemy więc dzięki odliczeniu zredukować swoje obciążenie wobec budżetu. Oczywiście wszystkich odliczeń możemy dokonać w ostatnim roku, jednak warto pilnować terminów, aby nie zapomnieć o uldze. Co podlega odliczeniu? Przede wszystkim panele fotowoltaiczne, choć nie tylko. W zasadzie odliczyć można cały zestaw fotowoltaiczny, czyli wszystko, co potrzebne jest do korzystania z paneli. Nie ma jednak znaczenia, czy dystrybutorem fotowoltaiki jest firma krajowa, czy zagraniczna. Na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, że dany koszt ma związek z instalacją fotowoltaiczną. Co ważne, ulga termomodernizacyjna nie odnosi się jedynie do fotowoltaiki. Jeżeli montujemy panele słoneczne, ich koszt również możemy odliczyć od podatku.
Zobacz również:
Warunki formalne
Aby móc odliczyć wydatki na instalację fotowoltaiczną od podatku, należy spełnić kilka warunków formalnych. Przede wszystkim podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem domu. Nie wystarczy jedynie zamieszkiwać nieruchomości. Często na takiej zasadzie wydatki na fotowoltaikę chcą odliczać osoby, które mieszkają z rodzicami. Jeżeli to oni są właścicielami domu, inwestorzy nie mają prawa do dokonania odliczeń. Co prawda aktu własności nie dołącza się do zeznania podatkowego, jednak urzędnicy mogą o niego poprosić w czasie kontroli. Dodatkowo podatnik musi posiadać dowody zakupu produktów, których wartość odlicza od podatku. Panele fotowoltaiczne, ogniwa fotowoltaiczne, panele solarne czy innego rodzaju produkty wymagają potwierdzenia w formie faktury. Musi na nich widnieć imię i nazwisko nabywcy, dlatego zwykły paragon nie wystarczy. Jeżeli nie dysponujemy fakturą, zawsze możemy o nią wystąpić do sprzedawcy. Bardzo ważne jest również dokończenie inwestycji w fotowoltaikę. Nie można zrobić tak, że kupimy części, po czym odsprzedamy je komuś innemu – z zyskiem czy bez. Warunkiem dokonania odliczenia jest bowiem korzystanie z instalacji w momencie, gdy składamy deklarację podatkową. Co istotne, na fotowoltaikę można otrzymać dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych. Owej kwoty nie możemy już odliczyć od podatku, chyba że zostanie on zwrócona. Wszelkich dopłat, jakie otrzymamy od państwa czy gminy, nie mamy prawa odliczyć. Również części otrzymane w formie darowizny czy spadku nie podlegają odliczeniu.
Polecamy uwadze:
Małżonkowie odliczą więcej
Wiele osób wybiera formę rozliczenia z małżonkiem. Jest to przede wszystkim wygodne, gdyż nie trzeba wypełniać dwóch osobnych deklaracji. W kontekście ulgi termomodernizacyjnej jest to również bardzo praktyczne rozwiązanie. Dlaczego? Otóż małżonkowie mogą odliczyć więcej, niż pojedyncza osoba. Powodem jest fakt, iż kwota 53 tysięcy przysługuje obojgu z nich. Muszą oni jednak spełnić podstawowe warunki. Pierwszym z nich jest w ogóle pozostawanie w związku małżeńskim. Partnerzy nie mogą bowiem rozliczać się wspólnie. Kolejnym wymogiem jest współwłasność domu obojga małżonków. Jeżeli mąż czy żona nie są współwłaścicielami domu, ulga im nie przysługuje. Co ważne, współwłasność musi istnieć na moment złożenia deklaracji podatkowej. Oczywiście małżonkowie muszą pozostawać w finansowej wspólnocie. Nie mogą mieć więc podpisanej rozdzielności majątkowej, która przekreśla szansę na rozliczenie wspólne.
Fotowoltaikę można odliczyć od podatku dochodowego, jednak trzeba przy tym spełnić kilka formalności. Często jednak sprawa nie jest całkiem prosta, dlatego warto wtedy udać się do doradcy podatkowego. Nieprawidłowe dokonanie odliczeń naraża nas na straty. Po pierwsze, podczas kontroli urzędnicy mogą żądać zwrotu nienależnych odliczeń wraz z odsetkami. Jeżeli zaś nie odliczymy przysługujących nam kwot, również stracimy. Stąd też dobrze jest podejść do tematu z głową i na spokojnie. Pamiętajmy, że kwota, którą możemy odliczyć, jest naprawdę wysoka.