Przez całe stulecia w Polsce i na całym świecie budowano przede wszystkim domy drewniane. W pewnym momencie jednak przestawiono się na te murowane i to one stanowią obecnie największy odsetek budynków rodzinnych w naszym kraju, ale i zagranicą . Czasy jednak stale się zmieniają, a wiele wskazuje na to, że tendencja ta może się odwrócić – zwłaszcza, że domów drewnianych zaczyna pojawiać się cała masa. W tym poradniku skupimy się, w jaki sposób wybrać drewno na dom i na co zwracać przy tym uwagę. Pokrótce przedstawimy też podstawowe zalety budowy domów szkieletowych, prefabrykowanych i z bali.
Drewno na dom – jak wybrać to właściwe?
Jako że drewno na dom https://konsbud.com/ jest jego podstawowym budulcem, jego odpowiednie dobranie jest kluczowe – to właśnie od niego zależy trwałość budynku. Do budowy domów drewnianych najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe. Jest ono sprężyste, trwałe oraz odporne na zaginanie. Również inne rodzaje iglaków są stosowane w budownictwie. Mowa o świerku, modrzewiu czy jodle. Stanowią one jednak nieco rzadszy wybór.
Mokre, albo po prostu zbyt wilgotne drewno jest podatne na zagrzybienie – właśnie dlatego przed wykorzystaniem go jako materiału konstrukcyjnego powinno się poddać je procesowi dokładnego i długotrwałego suszenia, najlepiej komorowego, przeprowadzanego w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Tylko po nim będzie łatwe w obróbce, ale też solidne i godne zaufania. Temperatura zabija bowiem wszelkiego rodzaju zarodniki pleśni i grzybów, radząc sobie również z larwami owadów. Najlepiej, jeśli drewno jest czterokrotnie strugane, co utrudnia szkodnikom składanie jaj, a zarazem zmniejsza podatność na ogień. Ważne jest także zadbanie o odpowiedni poziom jego wilgotności, który nie powinien przekraczać 18%.
Drewno na dom może być lite lub klejone. To ostatnie powstaje poprzez sklejenie kilku jego płatów (lub listew). Pierwsze z kolei tworzy się po dwukrotnym przetarciu kłody (belki mają wtedy prostokątny przekrój).
Przekrój domów drewnianych – wady i zalety każdego z ich rodzajów
Istnieją trzy rodzaje domów drewnianych, na które stawia się we współczesnym budownictwie. Każdy z nich różni się sposobem wykonania, ale wymaga tego samego podejścia do drewna na dom, które stanowi podstawowy jego budulec. Poniżej przedstawiamy wszystkie te trzy rodzaje, wraz z zaznaczeniem podstawowych wad i zalet każdego z nich.
Dom szkieletowy
Dom tego typu powstaje na bazie drewnianego szkieletu, który jest wypełniony warstwą izolacyjną własnego wyboru (zazwyczaj z wełny mineralnej), przykrywaną zwykle z zewnątrz i wewnątrz cienką warstwą drewna lub też innym materiałem dowolnego wyboru. Domy tego typu stawia się bardzo szybko, a sam w sobie z zewnątrz mogą wyglądać zarówno jak domy drewniane, jak i murowane – wszystko zależy od tego, na jaką elewację się zdecydujemy. Dom tego typu ma potencjał do bycia energooszczędnym. Buduje się go niemal błyskawicznie – wystarczy zaledwie kilka miesięcy, by móc się do niego wprowadzić.
Dom prefabrykowany
Ten rodzaj domu drewnianego cieszy się największą popularnością. Jego elementy powstają w większej części w fabryce – są zatem idealnie dopasowane, a jednocześnie „szyte na miarę naszych oczekiwań”. Czas budowy tego domu jest najkrótszy, bo nie jest on budowany, ale tak właściwie produkowany. Montaż na miejscu budowy trwa zaledwie kilka dni. Co jest największą zaletą tego rozwiązania, dom tego typu nie generuje dodatkowych kosztów związanych z budową. Zawiera w sobie już rozprowadzone (choć konieczne do połączenia) instalacje oraz już zamontowaną stolarkę okienną i drzwiową. Jest jednak opcją dość drogą, ale niezwykle trwałą – szacuje się, że postawiony dom jest w stanie przetrwać nawet 100 lat (choć żywotność tego z bali jest jeszcze większa).
Dom z bali
Jest to zdecydowanie najstarszy rodzaj domu drewnianego https://domyhbe.pl/, po który sięgają całe wieki temu (co więcej, istnieją dowody, że to właśnie jego technologii – choć mniej zaawansowanej, niż współcześnie – używano już w czasach prehistorycznych). Jak sama nazwa sugeruje, dom z bali powstaje na podstawie tychże bali, których zazwyczaj nie wykańcza się w żaden sposób – same w sobie stanowią element dekoracyjny. Zwłaszcza, że mogą występować w różnych kształtach – okrągłym, prostokątnym albo taki ze ściętą krawędzią. Plusem domu z bali jest zdecydowanie jego trwałość, ale też solidność i nietuzinkowy wygląd.
Podsumowanie
Jeżeli postanowiliśmy zainwestować w drewniany dom, powinniśmy się przyłożyć do wyboru materiału, z którego zostanie on stworzony. Drewno na dom musi nie tylko spełniać normy co do jego rodzaju, ale też cechować się olbrzymią trwałością, wytrzymałością oraz nie podatnością na szkodniki i warunki atmosferyczne. Konieczne jest też jego przystosowanie właśnie do bycia wykorzystanym w budownictwie. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie określić, czym tak właściwie jest dobre drewno na dom, powinniśmy sięgnąć po pomoc profesjonalistów. Pamiętajmy bowiem, że jest to podstawowy element konstrukcyjny każdego drewnianego domu. Niezależnie od jego rodzaju.