Choć każdy z nas wie, że aby nasze stopy były zdrowe, należy o nie dbać, to jednak często mamy problem z zakupem odpowiedniego kremu do pielęgnacji tej części ciała. Bogata oferta sklepów z kosmetykami czy nawet zwyczajnych supermarketów nie ułatwia sprawy. Tymczasem stopy każdego z nas potrzebują innych składników odżywczych. Oto garść porad, jak dobrać krem, który odpowie na potrzeby naszych stóp.
Kremy do suchej skóry stóp
Wielu z nas boryka się z przesuszonymi stopami. Sucha skóra na stopach jest o wiele bardziej podatna na zranienia i pęknięcia. Niestety pojawianie się takich uszkodzeń może sprzyjać rozwojowi infekcji np. grzybicy w pęknięciach na pięcie. Oczywiście bywa tak, że przesuszona skóra stóp towarzyszy nam nie tylko wówczas, gdy nieodpowiednio o nie dbamy. Niekiedy wysuszone stopy to efekt różnorodnych chorób, m.in. cukrzycy, problemów z tarczycą. Przesuszone stopy mogą bardzo swędzieć, boleć, jak również krwawić. Dlatego bardzo istotne jest działać już wtedy, gdy dostrzeżemy pierwsze oznaki związane z przesuszaniem. Newralgicznymi miejscami, które najłatwiej się przesuszają są pięty, a także skóra na krawędzi stopy.
Aby wspomóc swój organizm, należy szukać kremów mocno nawilżających. Warto sięgać po preparaty, które w swoim składzie mają glicerynę i mocznik. Gliceryna w niższych stężeniach nawilża, natomiast zbyt duża ilość tej substancji wykazuje działanie wysuszające. Dlatego należy szukać kosmetyków, które nie zawierają wysokiej zawartości tego składnika. Co więcej, gliceryna stabilizuje warstwy naskórka. Skóra po jej nałożeniu jest wyraźnie miększa, wygładzona i nawilżona. Kremy z dodatkiem gliceryny uchodzą ze jedne z najbardziej skutecznych, jeżeli chodzi o nawilżenie skóry. Sekret tkwi m.in. w tym, iż substancja ta zatrzymuje wodę w tkankach skóry znacznie dłużej niż inne środki. Gliceryna jest bezpieczna nie tylko dla skóry osób zdrowych, ale również dla tych, którzy borykają się ze skórą atopową.
Natomiast mocznik w stężeniu do 10 proc. skutecznie nawilża i działa zmiękczająco, umożliwia także wiązanie wody przez skórę, co sprawia, że stopy są znacznie dłużej nawilżone. W przypadku, gdy mamy do czynienia z preparatem, w którym stężenie mocznika wynosi ponad 10 proc., taki środek ma działanie silnie złuszczające. Ułatwia to przenikanie składników odżywczych.
Jeżeli chcesz mocno nawilżyć stopy, szukaj preparatów zawierających w swym składzie masło Shea, zwane także masłem karite. Masło Shea to źródło witaminy A, E, jak również substancji poprawiających elastyczność skóry oraz odpowiadających za dogłębne nawilżenie skóry. Witamina A zawarta w maśle Shea wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra jest bardziej jędrna i odporna na uszkodzenia.
Suche stopy potrzebują również substancji, które złagodzą ich stan. Warto więc szukać takich kremów, które w swoim składzie będą zawierać pantenol. Składnik ten nie tylko nawilża skórę, ale także łagodzi i regeneruje. Pantenol może chronić przed nadmiernym złuszczaniem się naskórka czy uczuciu ściągnięcia czy swędzenia skóry. Pantenol skutecznie zatrzymuje wodę w naskórku i dzięki temu zapobiega zbyt szybkiemu wysuszaniu się stóp. Substancja sprzyja również regeneracji komórek naskórka i skóry właściwej, co jest istotne w procesie gojenia popękanych pięt.
Tego rodzaju kremy i balsamy znajdziesz w profesjonalnym sklepie podologicznym kerpro.pl.
Kremy do stóp potliwych
Pot to naturalne zjawisko. Jednakże nadmiernie wydzielana ilość u stóp może doprowadzić do powstania nieprzyjemnego zapachu, a także do infekcji grzybiczych. Gdy borykasz się z tego rodzaju problemem, działaj natychmiast. Nadpotliwość sama nie zniknie. Zastosuj kremy, które pozwolą Ci zahamować proces wydzielania nadmiernej ilości potu. Takie preparaty powinny składać się z substancji odświeżających oraz ograniczających rozwój bakterii.
W składzie kremu na nadpotliwość stóp szukaj soli glinu. Tego rodzaju związki dostępne są również w antyperspirantach, a ich zadaniem jest kontrola wydzielania potu i ograniczanie nadpotliwości. Warto, byś znalazł także takie kremy, które powstały na bazie naturalnych składników. Ulgę spoconym stopom przyniosą preparaty z olejkiem z drzewa herbacianego, szałwią, miętą czy rozmarynem. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie antywirusowe i przeciwbakteryjne. Warto nakładać go nie tylko na potliwe stopy, ale również wtedy, gdy zmagamy się z grzybicą stóp czy pękającymi piętami. Mięta nie tylko odświeża, ale także zapewnia uczucie chłodu. Szałwia działa przeciwzapalnie, a rozmaryn wyróżnia się silnym działaniem bakteriostatycznym.
Inne substancje, których warto szukać w kremach, to m.in. triclosan oraz clotrimazol działające antybakteryjnie na stopy.
Krem do stopy cukrzycowej
Wygląd stóp to nie tylko kwestia estetyczna, ale niekiedy również problem natury zdrowotnej. Szczególnie osoby, które borykają się z cukrzycą, powinny z ogromną troską dbać o swoje stopy, by zapobiec rozwojowi zespołu stopy cukrzycowej. Takie osoby oprócz systematycznego nakładania kremu powinny pamiętać również o tym, by każdego dnia dokładnie oglądać swoje stopy i zwracać uwagę na ewentualne, pojawiające się zmiany, zwłaszcza te w okolicach paznokci i między palcami. Zaniepokoić nas powinny wszelkie pęknięcia czy pojawiające się ranki. Takiego stanu nie należy lekceważyć i trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem, który podpowie dalsze kroki.
Działaniami profilaktycznymi, które mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się tzw. zespołu stopy cukrzycowej, jest oczywiście dokładne mycie stóp pod bieżącą wodą w temperaturze nieprzekraczającej 37 stopni Celsjusza. Stopy nie powinny być myte w tzw. wodzie nieprzepływowej, np. wlanej do miski czy wanny. Zbyt długie moczenie stóp, które już są pełne zrogowaceń, może przyczynić się do wystąpienia stanu zapalnego i infekcji.
Nie możemy dopuścić do wysuszenia skóry na stopach. Profilaktycznie należy stosować kremy nawilżające, które zawierają składniki naturalnego pochodzenia, takie jak masło Shea, róża oraz naturalne oleje.
Diabetycy powinni ze szczególną dbałością zadbać o swoją pękającą skórę. W jej regeneracji pomogą kremy z siarą bydlęcą, inaczej nazywaną colostrum bovinum. Warto również szukać preparatów zawierających alantoninę.
Wśród cukrzyków z pewnością znajdą się i tacy, którzy chętnie uprawiają sport. Podejmowanie aktywności fizycznej może wiązać się z pojawianiem się różnych uszkodzeń stóp. W takim przypadku aktywni fizycznie diabetycy powinni sięgnąć po kremy ze spiruliną i skwalanem. Tego rodzaju składniki dogłębnie regenerują naskórek.
Natomiast w przypadku, gdy u osoby z cukrzycą pojawi się suchość stóp, należy zastosować ochronny talk.
Niekiedy to stan stóp może nas informować o trwającym w organizmie stanie chorobowym. Dlatego chcąc zadbać o stopy, pamiętaj o holistycznej dbałości o cały organizm i regularnych badaniach.
Kremy do stóp – skóra normalna
Wszystkie powyższe problemy Cię nie dotyczą? Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy krem do stóp ze skórą niewymagającą tak intensywnej pielęgnacji? Mamy dla Ciebie dwie informacje. Pierwsza, oczywiście możesz stosować preparaty do pielęgnacji stóp. Druga, pamiętaj o tym, by nie miały one tak intensywnego działania jak kremy przeznaczone do pielęgnacji chorych. Warto wybierać preparaty z naturalnymi substancjami, które łagodnie nawilżą i pomogą w utrzymaniu skóry w stanie równowagi.
Jak stosować kremy na stopy?
Pamiętaj o tym, że nakładanie kremów na stopy wymaga od nas kilku czynności, które należy wykonać wcześniej. Zanim nałożysz krem dokładnie wymyj i wysusz stopy. Jeżeli zależy Ci na tym, by dodatkowo wzmocnić działanie preparatu nałożonego na stopy, zadbaj o to, by przed kremowaniem nóg zrobić dokładny peeling nóg. W ten sposób pozbędziesz się martwych komórek i substancje aktywne łatwiej będą wnikać w skórę stóp. Taki peeling można wykonać zarówno w przypadku suchych, jak i potliwych stóp.
Jeżeli działasz na własną rękę, a nie korzystasz ze wsparcia gabinetów podologicznych, wybieraj peelingi oparte na naturalnych składnikach, które nie podrażnią Twojej skóry. Twoje stopy będą Ci wdzięczne.