Łokieć tenisisty objawy: jest schorzeniem, które najczęściej pojawia się u osób, które zaczynają naukę gry w badmintona, tenisa, lub squasha. Nie zawsze jest to jednak regułą. Najistotniejszy objaw łokcia tenisisty to ból, który jest odczuwany po bocznej stronie stawu łokciowego. Należy wtedy wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakie są objawy łokcia tenisisty? Jak wyleczyć to schorzenie? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym tekście.
Łokieć tenisisty – co to jest?
Łokieć tenisisty jest określany jako zespół zewnętrznej powierzchni stawu łokciowego. Łokieć tenisisty jest wywołany przeciążeniem przyczepionych do stawu łokciowego ścięgien mięśni. Ból jest umiejscowiony na nadkłykciu bocznym, w miejscu, gdzie są przyczepione mięśnie prostujące palce oraz nadgarstek.
Łokieć tenisisty powstaje w wyniku przeciążeń i mikrourazów, które w konsekwencji prowadzą do powstania stanu zapalnego. Przyczynia się do tego zbyt intensywna praca mięśni. Staw łokciowy jest skomplikowanym stawem i jest niezwykle podatny na urazy.
Łokieć tenisisty – objawy
Łokieć tenisisty objawy ma zróżnicowane. Przede wszystkim wyczuwalny jest silny ból na bocznej stronie stawu łokciowego oraz bolesność w trakcie dotykania. Ma również miejsce osłabienie siły mięśniowej i rosnący ból w trakcie poruszania nadgarstkiem.
Ból w trakcie tego schorzenia rośnie podczas skręcania przedramienia na zewnątrz. Trudne staje się wykonywanie czynności takich jak podniesienie szklanki czy podanie ręki na przywitanie.
Łokieć tenisisty – co zrobić jak pojawią się objawy?

Po zauważeniu objawów łokcia tenisisty należy poradzić się opinii lekarza, a najlepiej specjalisty – ortopedy https://ortho-expert.pl/lekarze/. Lekarz stawia diagnozę po przeprowadzeniu odpowiednich badań.
Ortopeda przeprowadza przede wszystkim odpowiednie testy ruchowe oraz wykonuje USG stawu łokciowego oraz zdjęcie radiologiczne. Czasami wykonuje również rezonans magnetyczny u elektromiografie.
W przypadku, gdy łokieć tenisisty jest już znacznie rozwinięty, może być konieczne wykonanie artroskopii stawu łokciowego, czyli zabiegu, który polega na wprowadzeniu do wnętrza stawu przyrządu optycznego. W jakim celu się to wykonuje? W celu bezpośredniej obserwacji zmian chorobowych.
Jak złagodzić bolesne objawy łokcia tenisisty?
Objawy łokcia tenisisty są dokuczliwe. Leczenie tego schorzenia trwa od 6 do 12 tygodni i zależy od zaawansowania zmian degeneracyjnych w ścięgnie, wcześniejszego leczenia i czasu trwania schorzenia. Leczenie ma na celu nie tylko zmniejszenie bólu, ale także przywrócenie dawnej funkcjonalności kończyny i zwiększenie siły mięśni.
Podstawowe metody leczenia łokcia tenisisty to:
- okładu z lodu i stosowanie maści przeciwzapalnych i przeciwbólowych,
- zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak jonoforeza, ultradźwięki czy krioterapia,
- ortezy odciążające uszkodzone ścięgna,
- zastrzyki ze sterydów w uszkodzone ścięgna,
- masaż poprzeczny wykonywany przez fizjoterapeutę,
- manualna terapia tkanek.
Jeśli chodzi o masaż poprzeczny, to wykonuje go fizjoterapeuta. Rehabilitacja składa się z dwóch faz, aktywnej i rozluźniającej. Trwa on około 10-15 minut i wykonuje się go z naciskiem, który powoduje umiarkowany ból. W przypadku terapii manualnej tkanek ręki, nadgarstka i łokcia również ma miejsce indywidualna praca z chorym. Taka terapia powoduje uelastycznienie tkanek i poprawienie zakresu ruchu ręki oraz łokcia. Poprawione jest również ukrwienie tkanek.
Jakie są nowoczesne metody leczenia łokcia tenisisty?
Istnieje kilka nowoczesnych metod leczenia łokcia tenisisty. Pierwszą z nich jest ESWT, czyli terapia falą uderzeniową, która jest generowana na uszkodzone ścięgno. Prowadzi to do powstania wysokiego ciśnienia i stymulacji odbudowy ścięgna. Czasem wystarczy jeden zabieg, aby wyleczyć trwale schorzenie. Inną metodą jest TOPAZ, czyli terapia z użyciem generatora fal radiowych. Metoda TOPAZ wygląda tak, że wykonywane jest dwucentymetrowe nacięcie, a następnie lekarz z użyciem sondy TOPAZ wykonuje nakłucia poprzez wspomniane nacięcie.
-
- operacja kolana Szczecin https://ortho-expert.pl/oferta/kolano-operacje/
Wspomniane nowoczesne metody leczenia stymulują odbudowę uszkodzonego ścięgna. Skuteczność metody TOPAZ oraz ESWT zależny od tego, czy metoda zostanie właściwie dobrana do stopnia zaawansowania dolegliwości. Istotna jest również rehabilitacja po zabiegu.
U kogo jest największe ryzyko powstania łokcia tenisisty?
Największe ryzyko powstania łokcia tenisisty występuje u osób, które nie tylko grają w tenis, ale także osób pracujących w zawodach wymuszających częste, powtarzalne ruchy nadgarstka. Schorzenie to pojawia się najczęściej u osób między trzydziestym a sześćdziesiątym rokiem życia.
Łokieć tenisisty wbrew pozorom pojawia się tylko u 10 procent osób, które grają w squasha, badmintona czy tenisa. Choroba pojawia się najczęściej u osób, które rozpoczynają naukę gry i nie mają wyćwiczonej techniki uderzeń. U wyczynowych graczy do łokcia tenisisty może doprowadzić zbyt rotowany serwis.
Łokieć tenisisty występuje często u osób pracujących w zawodach takich jak:
-
- stomatolog,
- ortopeda,
- elektryk,
- masażysta,
- ślusarz.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
https://ortho-expert |
www.ortho-expert.pl |
![]() |
![]() |
![]() |