Podologia obejmuje wszystkie zabiegi, które są wykonywane w obrębie stóp. Ta nauka łączy w sobie elementy m.in. dermatologii, kosmetologii, ortopedii. Co więcej warto wiedzieć o podologii? Czym zajmuje się podolog? Kiedy należy się do niego zgłosić? Co to pedicure medyczny? Czy do wizyty w gabinecie podologicznym trzeba się przygotować? I jak ona wygląda?
Co to podologia?
Nazwa podologia wywodzi się z języka greckiego. I oznacza:
- Podos– stopa
- Logos – nauka.
To nauka o kończynach dolnych, która bada wszystkie tkanki oraz narządy z jakich są one zbudowane.
Podologia skupia w sobie zagadnienia z takich dziedzin, jak:
- Osteologia – nauka o układzie kostnym;
- Ortopedia;
- Neurologia, czyli nauka o układzie nerwowym;
- Miologia – nauka o mięśniach;
- Limfologia – nauka o układzie limfatycznym;
- Flebologia – nauka o żyłach;
- Dermatologia – nauka o chorobach skóry oraz jej przydatkach;
- Angiologia – nauka o układzie limfatycznym i naczyniowym.
Podolog – czym się zajmuje?
Mówiąc najogólniej podolog zajmuje się przede wszystkim dbaniem o odpowiednią kondycję dolnych kończyn. Główny cel jego pracy to przeciwdziałanie powstawaniu jakichkolwiek zmian chorobowych w obrębie stóp. Ponadto prowadzi odrębną kurację na istniejące już dolegliwości. W czym wyróżnia się praca podologa biorąc pod uwagę innych specjalistów? To współpraca z innymi lekarzami, o różnych specjalizacjach. A także ogromna wiedza z przeróżnych dziedzin – wyżej już wspomnianych. Znajomość kosmetologii przez podologa ma ogromne znacznie. Dlaczego? Ponieważ jest on zobowiązany udzielić informacji dotyczących pielęgnacji stóp, paznokci, skóry, ich profilaktyki oraz korekcji. Wiedza podologa obejmuje tematy związane z anatomią, diabetologią, czy chirurgią.
Kiedy warto skorzystać z usług podologicznym?
Do specjalisty podologa dobrze uczęszczać regularnie. Pozwoli to w prosty sposób zachować zdrowe stopy. Oczywiście gabinety podologiczne należy odwiedzać, kiedy pacjenci zmagają się z dolegliwościami stóp czy paznokci, które nie zanikają w przeciągu kilku dni. Podolodzy leczą takie schorzenia, jak:
- Zrogowacenia,
- Zmiany kostne (płaskostopie, halluksy),
- Wrastające paznokcie,
- Stopa cukrzycowa,
- Pękające pięty,
- Odciski/nagniotki,
- Nadpotliwość stóp,
- Modzele,
- Kurzajki,
- Grzybica paznokci i stóp,
- Brodawki.
Ponadto w poradni podologicznej przeprowadzane są profilaktyczne zabiegi lecznicze. W ich trakcie wykonywany jest pedicure medyczny, usuwanie zrogowaceń oraz zostają wyjaśnione zasady odnośnie prawidłowej pielęgnacji stóp.
Zobacz koniecznie:
- podolodzy Szczecin http://www.spondylus-podologia.pl/
- Badanie ABI Szczecin http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/diagnostyka/badanie-abi/
Czym jest pedicure medyczny?
To zabieg podologiczny, wykonywany w celach leczniczo-pielęgnacyjnych. Do podologa, o czym wcześniej wspomniano, mogą zgłaszać się osoby, które mają problemem z:
- Brodawkami,
- Grzybicą,
- Łuszczycą,
- Modzelami,
- Odciskami,
- Pękającą skórą na piętach,
- Wrastającymi paznokciami,
- Zrogowaciałym naskórkiem.
W gabinecie podologicznym zakładana jest dla pacjenta karta. Następnie specjalista przeprowadza z nim wywiad, aby postawić trafną diagnozę. Terapię rozpoczyna sam, bądź konsultuje to z innymi lekarzami -dermatologiem, fizjoterapeutą. Wszystko zależy od schorzenia.
Do pedicure’u medycznego używa się jest specjalnego sprzętu – m.in. dłuta, frezarki podologicznej czy skalpelu. Ten profesjonalny zabieg trwa najczęściej godzinę lub nieco dłużej. Zazwyczaj nie jest jednorazowy. Schorzenia jak np. grzybica paznokci bądź problemy ze stopami, wymagają wielu regularnych wizyt u podologa. Wszystko po to, aby w kilku etapach miał on możliwość rozwiązania problemu.
Czy trzeba się przygotować do wizyty u podologa?
Nie należy podejmować jakichkolwiek, szczególnych działań przed pierwszą wizytą w klinice podologii. Wystarczy zastosować się do podstawowych zasad higieny. Dzięki temu badanie przebiegnie w komfortowej atmosferze, zarówno dla specjalisty pomologii, jak i dla pacjenta. A co, gdy godzina wizyty u podologa wypada zaraz po wyjściu np. z pracy? Nie trzeba się tym przejmować, ponieważ w profesjonalnych gabinetach podologicznych, przed konsultacją bądź zabiegiem, pacjent ma możliwość szybkiego odświeżenia stóp. Warto wiedzieć, że dobrze jest przyjść bez lakieru na paznokciach. Ułatwi to ocenę ich stanu, co jest bardzo istotnym elementem badania. Dlatego też przed planowanym terminem wizyty, należy go zmyć.
Jak wygląda pierwsza wizyta u podologa?
Przede wszystkim opiera się na rozmowie oraz szczegółowym badaniu stanu kończyn dolnych. To, jak przebiega można streścić następująco:
- Po pierwsze – rozmowa z pacjentem. Zostaje on poproszony o opisanie problemu oraz od kiedy występuje i jak dotychczas wyglądało jego leczenie. Podolog zapyta także o uczulenia, stan zdrowia, choroby przewlekłe, etc.
- Po drugie – badanie podologiczne, które opiera się na trzech etapach: ocena patologii/deformacji, ocena stanu paznokci oraz ocena stanu skóry. W ten sposób podolog dokładnie diagnozuje rodzaj schorzenia i wybiera najlepsze rozwiązanie dla pacjenta.
- Po trzecie – zalecenia. Specjalista, po badaniu, przedstawi rodzaj problemu pacjenta, z jakim do niego przyszedł. Następnie poda zalecenia co do profilaktyki/leczenia i/lub stosowania preparatów.