Profesjonalne usługi prawnicze – do kogo należy się zgłosić? Prawo obowiązujące w kraju dotyczy wszystkich bez wyjątku. Nie każdy jednak zna się na jego przepisach, dlatego osoby, które mają problem z ich interpretacją mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy. Kancelarie prawne oferują szeroki zakres usług związanych z polskim prawem. Zajmują się więc przygotowywaniem umów cywilnoprawnych czy uczestnictwem w dyskusjach, których celem jest osiągnięcie porozumienia pomiędzy stronami. Zgłaszający się do nich klienci mogą liczyć również na usługi prawnicze dotyczące prawa rodzinnego i opiekuńczego, a także spraw związanych z mobbingiem lub roszczeń wobec pracodawcy.
Kto może świadczyć usługi prawnicze?
Usługi prawnicze to wykonywane na zlecenie różnego rodzaju czynności faktyczne i prawne, związane z normami sankcjonowanymi przez prawo. Są one świadczone na własny rachunek przez osoby, które posiadają wykształcenie prawnicze. Do tej grupy należą głównie: adwokaci, radcy prawni, rzecznicy patentowi, notariusze i doradcy podatkowi. Pomagają oni klientom, którzy nie znają się na polskim prawie i mają trudności w interpretacji jego – niekiedy bardzo skomplikowanych – przepisów.
Prawnik, adwokat, radca prawny – czym się różnią?
Prawnik jest osobą, która ukończyła studia prawnicze. Nie posiada on jednak tytułu, więc nie może nikogo reprezentować przed sądem. Do jego obowiązków należy natomiast udzielanie usług prawniczych w formie porad. Może więc sporządzać umowy, opinie i inne dokumenty. Prawnik nie posiada uprawnień do tego, żeby prowadzić własną kancelarię prawną. Klient otrzyma od niego pomoc w formie doradztwa prawnego. Adwokat i radca prawny oprócz 5-letnich studiów prawniczych, muszą ukończyć również 3-letnią aplikację adwokacką lub radcowską, który kończy egzamin zawodowy przeprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Oferują oni usługi prawnicze oraz reprezentują swoich klientów przed sądami. Obecnie te dwa zawody niewiele się od siebie różnią, ale nie uregulowano jeszcze w Polsce ich ujednolicenia.
Zobacz także:
Komu przysługują i jaki jest zakres usług prawniczych?
Działalność, którą prowadzą radcy prawni, przysługuje wielu różnym klientom. Wśród nich znajdują się: osoby fizyczne, podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jednostki samorządu terytorialnego czy stowarzyszenia i fundacje. Zakres usług kancelarii prawnych w Polsce podzielony jest na kilka obszarów, czyli między innymi: prawo rodzinne, prawo administracyjne, prawo spadkowe, prawo cywilne i prawo pracy. W ramach pomocy prawnej, dotyczącej prawa rodzinnego, klienci mogą utrzymać informacje na tematy takie jak: rozwody, separacje, alimenty, podział majątku, odebranie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej, ubezwłasnowolnienie, kontakty z dzieckiem czy zaprzeczenie ojcostwa. W ramach prawa administracyjnego udzielana jest pomoc na temat reprezentacji w postępowaniach przed organami I i II instancji, sporządzania odwołań od decyzji, sporządzania skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego lub skarg do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Prawo pracy natomiast obejmuje odwołania od rozwiązania umowy o pracę, odszkodowania, sprostowania świadectwa pracy, przywrócenia do pracy, odprawy, umowy o zakazie konkurencji, istnienie stosunku pracy czy wynagrodzenie za pracę i godziny nadliczbowe. Usługi prawnicze świadczące wedle prawa spadkowego to planowanie dziedziczenia, dział spadku, stwierdzenie nabycia spadku, odrzucenie spadku, nieważność testamentu, wydziedziczenie lub spis inwentarza. Kancelarie prawne w obrębie prawa cywilnego, udzielają porad związanych z umowami cywilnoprawnymi, zasiedzeniami, zniesieniem współwłasności, służebnością, ochroną własności, reprezentacją przed sądem, przygotowaniem pozwów, wniosków i różnych pism procesowych, pożyczkami i kredytami, windykacją należności, ochroną dóbr osobistych czy upadłością konsumencką.
Polecamy uwadze:
Jak wybrać dobrą kancelarię prawniczą?

Na początku należy dokładnie określić swoje oczekiwania. Trzeba więc sprecyzować czego dotyczy sprawa, którą chcemy powierzyć prawnikowi. Warto również ustalić czy pomoc ma być jednorazowa, czy zamierzamy korzystać z usług prawniczych regularnie. Jeśli wybierzemy drugą opcję, istotna będzie również lokalizacja kancelarii. W celu łatwiejszej komunikacji powinniśmy znaleźć prawnika w naszej okolicy. Podstawą współpracy z pracownikiem kancelarii prawnej jest również jego stosunek do klientów. Wzajemny szacunek, cierpliwość, kultura osobista i łatwość komunikacji istotnie uproszczą współpracę. Przed podjęciem decyzji warto także zorientować się w jakiej formie prawnik świadczy swoje usługi prawnicze. Niektórzy oferują jedynie przedstawienie przepisów prawnych adekwatnie do sytuacji, inni natomiast dodatkowo mogą rzeczywiście pomóc w rozwiązaniu zaistniałego problemu. Ponadto dobry prawnik charakteryzuje się ogromnym doświadczeniem, a jego kancelaria znakomitą renomą. Choć jego usługi prawnicze mogą okazać się kosztowne, korzystniej jest jednak zdecydować się na współpracę z doświadczonym adwokatem.
Podsumowanie
Polskie prawo jest dla niektórych osób bardzo skomplikowane, a jego przepisy czasami bardzo trudno zinterpretować. W tym celu powstały instytucje, takie jak kancelarie prawne, których zadaniem jest udzielanie porad prawnych. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, fundacji czy stowarzyszeń.