Różnice pomiędzy czujnikiem mikrofalowym a czujnikiem podczerwieni – niektórzy są zdania, że oba te czujniki ruchu działają na podstawie jednej i tej samej zasady. A tak nie jest w praktyce! W końcu czujniki ruchu mikrofalowe oraz te na podczerwień dość znacząco się od siebie różnią. Dlaczego generalnie te sprzęty są popularne? Czym cechują się poszczególne warianty? Jakie są ich kluczowe zalety?
Dlaczego czujniki ruchu są tak popularne?
Wielu osobom te urządzenia tak naprawdę kojarzą się przede wszystkim z rozwiązaniami poprawiającymi poziom bezpieczeństwa. Tak się zaś właśnie dzieje w praktyce. Niestety, złodzieje nie próżnują. Warto zatem zrobić wszystko, by zabezpieczyć siebie, innych członków familii oraz posiadane mienie. Należy dodać, że czujniki ruchu są stosowane w przypadku nieruchomości, prywatnych, firm, przedsiębiorstw, czy miejsc użyteczności publicznej. Nowoczesne produkty są efektywne. Dodatkowo działają niezawodnie. Nawet w obliczu nie do końca sprzyjających warunków atmosferycznych (aby to sobie jednak zapewnić, trzeba zdecydować się na odpowiednio odporne modele). Poza tym ich eksploatacja jest relatywnie tania. Eksperci zaznaczają, że to zatem ekonomiczniejsze rozwiązanie. Np. w porównaniu z zatrudnieniem firmy ochroniarskiej, która niestety nie zawsze jest w stanie ustrzec się od błędów. Elektronika jest zdecydowanie mniej zawodna. Co ważne, te produkty są uniwersalne. Mogą być bowiem stosowane np. niedaleko schodów do drzwi wejściowych. Po to, by np. po zmroku bez żadnego problemu trafić do środka. Jest to rozwiązanie energooszczędne. Wszak czujniki ruchu wychwytują obecność człowieka, a potem światło zaczyna się świecić. Tylko przez określony moment (kiedy w obszarze działania znajduje się dana osoba) itd. Dzięki temu możesz np. bez żadnego problemu wejść do swojego domu – nawet mając w obu rękach siatki z zakupami. Włączanie i wyłączanie takich sprzętów odbywa się bowiem automatycznie. Bez konieczności ingerencji ze strony człowieka.
Jak działają czujniki ruchu mikrofalowe?

Urządzenia z tej kategorii są bardzo często wybierane. Eksperci zaznaczają, że są one szczególnie dokładne. Dlatego nie może zaskakiwać, że Klienci (którzy chcą zapewnić bezpieczeństwo i komfort psychiczny sobie oraz innym domownikom) decydują się na to konkretne rozwiązanie w praktyce. Jaka jest zaś tutaj zasada działania? Nowoczesne czujniki z tej grupy wykorzystują niskiej częstotliwości fale mikrofalowe. Mają one za zadanie analizować ruch w postaci zaburzenia generowanej fali. Jak częstotliwość fali odbieranej przez urządzenie jest inna (niż wysyłanej), to wówczas czujniki ruchu zaczynają działać. Automatycznie zaczyna świecić się światło. A jak częstotliwość pozostaje taka sama, jak wcześniej, to nic się później nie dzieje w ramach tego zagadnienia. Warto dodać, że czujniki mikrofalowe są określane także jako aktywne. Jakie są tutaj najważniejsze zalety? Na pewno chodzi o dużą dokładność. W końcu te czujniki mikrofalowe reagują na wszelkie ruchy. Niekoniecznie wykonywane tylko przez ludzi. Czułość jest tutaj naprawdę spora. Dodatkowo te czujniki mikrofalowe są bardzo uniwersalne. A wynika to z tego, że można je z powodzeniem stosować np. na zewnątrz pomieszczeń.
Polecamy uwadze:
Czujniki ruchu na podczerwień: co należy o nich wiedzieć?
Możesz zdecydować się również na takie rozwiązania. Są one określane także jako urządzenia pasywne typu PIR. Jaka jest zasada działania? Wykorzystuje się tutaj podczerwień oraz źródła ciepła. Paradoksalnie te czujniki nie wykrywają ruchu samego w sobie. Przede wszystkim reagują bowiem na zmianę temperatur. Są znakomicie przygotowane do działania w kontekście wykrywania zróżnicowanej emisji ciepła przez ludzki organizm itd. Jakie wyróżniamy tutaj kluczowe zalety? Takie czujniki ruchu na podczerwień powinny być umieszczone bardzo precyzyjnie. Co ważne, uruchamiają się one tylko wtedy, kiedy w obszarze ich działania pojawia się człowiek. Na pewno są mniej czułe, co w niektórych sytuacjach można uznać za zaletę. Np. biorąc pod uwagę miejsca, obok których kręci się sporo zwierząt. Warto wyjaśnić, że takie urządzenia nie powinny być montowane przy przeszkleniach i ogrzewaniach (właśnie ze względu na zasadę działania, która bazuje na zmianach temperatur).
Co warto wiedzieć o czujnikach dualnych?
Obie powyższe opcje mają swoje plusy. Nic dziwnego, że na rynku (w sklepach z tym asortymentem) znajdują się czujniki ruchu, które łączą w sobie zalety produktów aktywnych oraz pasywnych. Takie nowoczesne produkty są szczególnie często wybierane przez osoby, którym zależy na bardzo dobrych systemach alarmowych. Warto zaznaczyć, że czujniki dualne są naprawdę czułe. Szybko wykrywają zatem np. osoby, które nieoczekiwanie znalazły się w obszarze ich działania. Dodatkowo te urządzenia są dokładne i zarazem uniwersalne. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że czujniki ruchu typu dualnego nie są stosowane w kontekście oświetlania np. schodów prowadzących do drzwi wejściowych. Wszystko dlatego, że przez nadmierną czułość mogłyby się one włączać i wyłączać zbyt często.